Güncel Finans ve Haberler

Park Halindeki aracıma Vurup Kaçtılar. Ne Yapmalıyım?

Aracı olan herkesin trafikte kaza yapma riski ile karşı karşıyadır. Her ne kadar kendimizi dikkatli şoför olarak tanımlasak da bazen elimizde olmadan kazaya karışabiliyoruz. Trafikte karşı aracı kullanan şoförün bir anlık dikkatsizliği sizin kazaya karışmanıza sebep olur. Maddi hasarlı trafik kazalarına önlem olarak her aracın sigorta poliçesi olmak zorunda. Eğer sigorta yaptırmazsanız maalesef aracınız ilk trafik kontrolünde trafikten men edilir ve yüklü bir trafik cezası ile karşılaşırsınız. Hepimiz bilmekteyiz ki sahip olduğumuz araç sigortası kaza halinde karşı tarafın masraflarını ödemektedir. Maddi hasarlı trafik kazalarında hata oranı tespit edilir ve karşılıklı olarak sigorta orana göre ödeme yapmaktadır. Trafik kaza kaskosunda ise durum biraz daha farklı. Kasko alkollü ve ehliyetsiz araç kullanmanın dışında olan tüm maddi hasarlı kazalarınızı karşılamaktadır. Kazadan sonra kaskonuza ödeme yaptırmanız halinde maalesef bir sonraki kasko poliçe tutarınız artacaktır.

Maddi Hasarlı Kaza Halinde Sigortadan Ödeme İçin Sürücülerce hangi Süreç İzlenmelidir?

 • Kaza yaptığınız kişinin zorunlu sigorta poliçesinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer geçerli sigorta poliçesi varsa mutlaka bir kopyasını alın.
 • Aracınızı yerinden oynatmadan mutlaka kazanın fotoğraflarını çekin.
 • Kaza yapan sürücüler ile birlikte kaza tespit tutanağını eksiksiz doldurun.
 • Kaza tespit tutanağını en geç 5 gün içerisinde sigorta firmasına bildirin

Maddi Hasarlı Kaza Halinde Kaskodan Ödeme Almak İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

 • Mutlaka trafik polisini ya da jandarma trafiği arayın.
 • Eğer ekip gelmedi ise size en yakında bulunan karakola ya da jandarmaya giderek tutanak tutturun
 • Kazayı anlatan tutanağı doldurun ve kasko firmanıza 5 iş günü içerisinde bildirin.

Eğer Park Halindeki Aracınıza Vurup Kaçtılarsa Ne Yapmalıyız?

Araç sahibi olan herkesin asıl problemi park sorunudur. Hepimiz evimize en yakın olan park etmeye uygun bir yere aracımızı bırakıp gideriz. Ancak bir sabah sürprizle karşılaşabiliriz. Sabah aracımızın yanına gittiğimizde başka bir arabanın vurup kaçtığını görebiliriz. Hepimiz böyle bir durumla karşılaşabiliriz. Peki bu durumda ne yapmalıyız? 2007 yılında yapılan değişiklikte artık belirsiz ve mağduriyete sebep olunan maddi hasarlı kazalar için bir güvence hesabı fonu kurulmuştur. Her yıl bu fonda biriken paralar sürücülerin bu mağduriyetinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Cebimizden herhangi bir ödeme yapmadan araç kaza sigortası hasarımızın bedelini ödeyecektir.  Karayolu  Trafik Garanti Sigortası Hesabına başvurmanız gerekmektedir.

Park Halinde Aracınız Zarar Gördüyse Aşağıdaki Yolları İzlemelisiniz.

 • Öncelikle park ettiğiniz aracın çevresindeki kamera ve görüntüleri izleyin. Etraftaki insanlara sorun. Kazayı gören duyan ya da bilen var ise şahit tutabilir yada karşı aracı tespit edebilirsiniz. Zorunlu Trafik Poliçenizi hazırlayın.
 • Eğer kazayı gören birisi yoksa mutlaka trafik polisini çağırın. Polis gelinceye kadar aracınızı yerinden oynatmayın. Trafik polisince kaza tespit tutanağı doldurun
 • Mutlaka aracın fotoğraflarını her açıdan çekin.
 • Daha sonra kendi sigorta poliçenizin fotokopisi, trafik polisi tarafından tutulan tutanak, varsa ekspertiz belgeleri, hasar bedelinin faturalarını hazırlayın.
 • Tüm bul belgeleri HARMAN CADDESİ POLAT PLAZA B BLOK NO:4 KAT:15 34394 LEVENT/İSTANBUL adresinde bulunan KARAYOLU TRAFİK GARANTİ HESABI (TÜRKİYE SİGORTA ve REASÜRANS ŞİRKETLERİ BİRLİĞİ) firmasına bildirin.
 • Bilgi için TELEFON: 0.212.324 45 00 FAKS: 0.212.324 44 99  numaraları arayabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ