Güncel Finans ve Haberler

Senetle Kredi Başvurusu (Senetle Para, Senetle Kredi)

Senetle kredi bankaların çoğunlukla işletme, ticari ya da kobi müşterileri tarafından kullanılır. Kredi talepleri olumsuz değerlendirilen tüketiciler senetle kredi çekme talebinde bulunabiliyorlar. Bankalar müşterilerinin bu isteklerini yalnızca senet karşılığında değerlendirmezler. Yine her kredi başvurusunda olduğu gibi kredi değerlendirme süreçlerini işleteceklerdir. Bankanın kredi değerlendirme kriterlerini karşılayamayan tüketicilerin başvuruları yine olumsuz sonuçlanacaktır.

Bankaların Senetle Kredi Süreci Nasıl İşliyor?

Elindeki senetle bankaya başvuruda bulunan müşteriye işletmesinin bankadaki limitleri doğrultusunda bir kredi tanımlanır. Örneğin işletmenin bankadaki acil kredi limiti 50 Bin TL ise müşterinin her durumda bu oranda kredi kullanabileceği anlamına gelmez. Zaten işletme müşterisinin bankaya teminat olarak senet vermesinin altında yatan sebep de budur.

Kredi değerlendirme kriterlerini tam olarak karşılayamayan müşteri, bankasına teminat göstermek zorunda olduğu için senet verir. Ayrıca banka, müşterisine tanımladığı nakit kredi limitinin tamamını kullandırmaz. İşletmenin kullanabileceği nakit limiti 50 Bin TL ise, banka bu limitten bir kesintiye giderek müşterisine verir.

Senetle Kredinin Özellikleri Nelerdir?

Senetle kredi aslında bilinen anlamda bir kredi değildir. Geri ödeme için taşıt, ihtiyaç, konut kredileri gibi uzun vadeler belirlenmez. İşletme müşterilerinin acil nakit ihtiyaçlarına yöneliktir. Faiz oranı piyasa faiz oranının çok üzerinde olabilir. Kredi değerlendirme kriterleri olsa da, süreç diğer kredilere göre çok daha kısadır.

Senetle Kredi Veren Bankalar

Bu kredi türünde de bir banka kısıtlaması yoktur. Neredeyse tüm bankalar, işletme müşterilerinin kredi limitleri doğrultusunda senetle kredi başvurularını değerlendirmeye alırlar. Fakat bu kredinin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Banka müşterisini riskli görüyorsa, senetle teminat tutarı ne olursa olsun talebe olumsuz yanıt verebilir.

Banka Dışında Senetle Kredi Veren Yerler

Bazı finansman şirketler ve şahıslar, bankalardan kredi alamayan bireylerin bu taleplerini senetle karşılayabiliyorlar. Ancak birey kendini denetimsiz bir mecraya attığını aklında tutmalıdır. Banka gibi resmi kurumların dışında başka mecralardan kredi alınması tavsiye edilmez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ