Güncel Finans ve Haberler

Sigortalıların Rapor Parası Ne Kadar?

 

Ülkemizde çalışan nüfusun yüzde 60’ına yakını özel sektörde çalışmaktadır. Her firma ise çalışanları için sigorta primi yaptırmak zorundadır. Bu sigorta primi herhangi bir hastalık anında ücretsiz tedavi olmamızı sağlar. Peki bu prim ödemeleri sadece hastanede tedavi olmamız için mi ödenmektedir?

Tabiki hayır. Hepimiz insanız. Gün içerisinde hastalanabiliriz, kaza geçirebiliriz vs. Peki hastalandığımızda yada kaza geçirdiğimizde tedavi süresince evde ya da hastanede olduğumuzda maaş alabilecek miyiz?

Firmalar hastalanan sigortalılara çalışmadığı günler için ödeme yapmak zorunda değildir. Bu nedenle çalışmadığımız günlerde herhangi bir ücret alamayız. İşte tam bu noktada SGK Sosyal Güvenlik Kurumu devreye giriyor. Çalışmadığımız, raporlu olduğumuz gün için bizlere ödeme yapıyor.

 Peki SGK’dan rapor ücreti (İstirahat Ücreti) almak için ne yapmalıyız?

  • Öncelikle dikkat etmemiz gereken rapor aldığımız tarihten önce son 1 yıl içerisinde 90 gün sigorta primimizin yatıyor olması gerekmektedir.
  • Kısa süreli 1 yada 2 gün süreli raporlar için SGK ödeme yapmamaktadır. 7 güne kadar alınan raporlar için herhangi bir maaş kesintisi olmamaktadır.
  • Raporu aldığımız yer önemli değil. Sağlık Ocağından, Özel yada Devlet Hastanesinden rapor almamız SGK dan maaş almamız için bir sorun teşkil etmez.
  • Raporda Özellikle Geçici süre iş göremez ibaresi geçmek zorunda. Eğer böyle bir madde yoksa çalışabilirsiniz demektir. Bu yüzden iş göremez maddesinin olduğundan emin olalım.
  •  Aldığımız raporu en kısa sürede SGK kurumuna ibraz etmemiz gerekmektedir.

Rapor Parasını Ne zaman ve Nasıl Alabilirim?

Maalesef raporu sunar sunmaz SGK ücretimizi ödememektedir. Bunun sebebi ise belirli prosedürlerin gerçekleşmesi gerekmesinden. Almış olduğumuz raporu hem çalıştığımız iş yerinin hem de sağlık kurulusunun SGK ya ibraz etmesi gerekmektedir. Raporunuzun bitiminde 1 ay sonra Ziraat Bankası’ndan ücretinizi alabilirsiniz.

Rapor Parası Ne Kadar?

Rapor parası aldığımız maaşa göre yatmaktadır. Önemli olan son 3 ayda ne kadar maaş aldığımızdır. Aslında Çok basit. Son 3 ay aldığımız maaşları topladıktan sonra 90’ a bölmemiz yeterli. SGK bu ücreti n 2/3 ünü size ödemektedir. Ancak Önemli bir ayrıntı bulunmakta.  Ortalama günlük 70 TL kazandığımızı farz edelim. Eğer hastanede yatıyorsak bu ücret 46 liraya, eğer düzenli tedavi oluyorsak 35 liraya kadar düşüyor.

Uzun süreli Heyet raporu aldığınızda ise çalışırken aldığınız maaşın 2/3’ünü alabiliyoruz. Eğer son 3 ayda düzenli olarak çalışamadıysa almış olduğumuz maaşların ortalamaları alınarak hesaplama yapılıyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ