Güncel Finans ve Haberler

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde araç sahibi olmak artık lüksten çok ihtiyaç olmaya başlamıştır. Toplu taşıma araçları hayatımıza kolaylık sağlamasına rağmen sefer süreleri ve kalabalık yüzünden artık çekilmez hale gelmeye başlamıştır. Ayrıca ana hatlar dışında gece 12:00 den sonra toplu taşıma araçlarının çalışma süreleri bitmesinden dolayı bir yerden bir yere gitmek zorlaşmıştır.

Herkes bütçesine göre bir araç sahibi olmak ister. Tabi ki imkânlar çerçevesinde. Araç için birikmiş paramızın olması halinde herhangi bir faiz ödemeden araç sahibi olabiliriz. Ancak belirli bir miktara sahip isek mecburen bankalara başvurmak zorunda kalırız.

Eğer Sıfır bir araba satın almak istersek işimiz daha kolay. Sıfır araç satan firmalar yüzde 0 vade farkı ile araç satımı yapmaktadır. Bu da bizler için fazladan faiz yükü olmadan uzun vadede birikim yapmadan araç sahibi olmamızı sağlar. İkinci el araç almak için ise bu durum biraz daha farklı. İkinci el araç için bankalara başvurmamız ve tüketici kredisi çekmemiz gerekmektedir. Tüketici kredisinin dez avantajı ise vade sayısı daha az ve ödenecek faiz oranı daha fazla.

Sıfır Araç Satın Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Sıfır araç satın almak için bankalar daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Bankadan çekeceğimiz Taşıt Kredisi Tüketici Kredisine nazaran faiz oranı daha düşüktür. Ancak eğer satın almak istediğiniz firmanın banka ile herhangi bir anlaşması yoksa 50000 Tl ye kadar olan bedelin yüzde 70’ini, 50000’den daha fazla bir tutarda ise yüzde 50 ‘sini banka size öder. Taksitler boyunca ise araç ipotek altındadır. Tüm borcu kapatmadan aracı satamazsınız, devredemezsiniz. Ayrıca unutmayın ki ipotek masrafları da size yansıtılıyor.

İkinci El Araç Satın Almak İçin Ne Yapmalıyım?

İkinci el araçlarda durum biraz daha farklı.  İkinci el araç almak için mecburen tüketici kredisine başvurmanız gerekiyor. Tüketici kredisinin faiz oranları %1.27 den %1.60 a kadar çıkabiliyor. Bu faiz oranları bankadan bankaya değişebiliyor. Eğer bankanın düzenli ödeme yapan ve güvenilir müşterisi iseniz bankanızdan faiz oranlarını düşürmelerini isteyebilirsiniz. Eğer banka ile düzenli olarak para alışverişinde bulunmuyorsanız size tavsiyem banka banka gezmeniz. En uygun kredi oranını veren banka ile anlaşabilirsiniz. Tüketici kredisinin avantajı ise aracınız ipotek altında olmuyor. İstediğiniz zaman aracınızı satabilme imkânına sahipsiniz.

Unutmayalım ki kredi çekmeye karar verdiğinizde müşteri danışmanınız ile tüm ayrıntıyı konuşmayı unutmayın. Bankalar Tüketici kredi için Binde 5 oranında dosya masrafı alması artık hukuken mümkün. Bunun dışında herhangi bir masraf ödemeyi reddedin. Bankalar genelde çektiğiniz krediye  istinaden  fahiş fiyattan sizi sigortalamak isteyebilir. Yasal olarak artık sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ