Güncel Finans ve Haberler

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçlara kişiler kredi talebinde bulunuyor. Bu krediler tüketici kredileri başta olmak üzere ev ve taşıt kredileridir. Ev yani konut kredilerinde ev banka tarafından ipotek altına alınıyor aynı şekilde taşıt kredilerinde de araç ipotekli olarak krediler kullandırılıyor. Bu durum bankanın kendisini güvence altına alınmasının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Banka ödemelerin aksaması ve ya yapılmaması durumunda kendini güvence altına alırken kişiyi yani borçluyu da güvence altına alan bazı sigortalar bulunuyor.

Taşıt Kredilerinde Hayat Sigortası Niçin Yapılır?                                  

Diğer tüm bireysel kredilerde olduğu gibi taşıt kredileri de kullandırılırken borçlu kişiye banka tarafından hayat sigortası yapılıyor. Bu uygulama kanunen zorunlu olmamasına rağmen bütün bankalar müşterilerine hayat sigortası teklifinde bulunuyor krediyi onaylamak için de bu şartı öne sürüyor. Aslında kişiye yapılan hayat sigortaları başlangıçta ekstra bir maliyet, gereksiz bir para kaybı olarak görünse de hayat sigortaları kişiyi ellerinde olmayan durumlara karşı koruyan bir sigorta ürünüdür.

Kişi taşıt almak için bankadan çekmiş olduğu kredinin tutarı kadar hayat sigortası yaptırdığı takdirde, vefatı durumunda borçları sigorta şirketi tarafından karşılanır ve ailesine herhangi bir borç bildirimi yapılmaz. Dolayısı ile kişinin ölümü halinde yakınlarına borçları miras olarak kalmıyor. Taşır kredilerinde hayat sigortası zorunlu olmamakla birlikte bankalar bunu isteme hakkına sahip ve kişi hayat sigortası istemediğinde krediyi ret etme hakkını da ellerinde bulundurmakta.

Kredi Kullanırken Müşteriye Yapılan Sigortaların İçeriği De Önemli

Bankalardan kredi kullanımında kişiye yapılan sigortalar hayat sigortaları ve ferdi kaza sigortaları olarak farklılık da gösterebiliyor. Hayat sigortaları kişinin vefatı durumunda devreye girerek kişinin borçlarını karşılıyor. Ferdi kaza sigortaları ise kaza anında devreye giren ve sigortalıyı bu kapsamda korumaya alan sigortalar olarak karşımıza çıkıyor. Ferdi kaza sigortaları tam anlamı ile hayat sigortaları ile aynı şeyi ifade etmediği için kredi çekerken size sunulan ürünlerin kapsamını iyi değerlendirmek gerekiyor.

Taşıt İçin Hayat Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

BDDK’nın 2015 yılında yaptığı düzenlemeye göre kişi isteği halinde kredi çekerken sigorta yaptırmama tercihine sahiptir. Kredi Çekerken bunu bankaya dilekçe ile bildirmeniz gerekli. Ancak sigorta yaptırmama isteğiniz üzerine banka kredi vermeme seçeneğini kullanma hakkına sahiptir. Eğer kredi için hayat sigortası kullanmak istemiyorsanız en güzel yol bankadan krediyi çekmek ve ardından tüketici hakem heyetine başvurmak. Ancak tüketici hakem heyetine kredi kullandıktan hemen sonra başvurmak gerekir. Eğer zaman geçerse banka örneğin 1 ay bu sigortadan kişi faydalanmıştır şeklinde savunma vererek tüketici hakem heyetinin karını olumsuza çevirebilir ve ödemek zorunda kalırsınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ