Güncel Finans ve Haberler

Trafik Cezası Faizsiz Ödeme

Son günlerde EDS Elektronik Denetleme Siteminin devreye girmesinden sonra trafik cezaları bir hayli arttı. Artık trafik polislerinin dışında tüm polisler ve jandarma çalışanları trafik cezası kesmeye yetkili kılındı. Ayrıca bunun üzerine birde fahri müfettişlerin de ceza yazmaya yetkisi olduğunu unutmayalım. Bizden habersiz plakaya yazılan cezayı öğrenmek, Trafik cezam var mı? Trafik cezasını nasıl öderim, Ceza Muhtara tebliğ Edilmiş haberim yok sorusuna ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Plakama Yazılan Cezası Sorgulamak.

Tebligat kanununun değişmesinden sonra artık cezaları öğrenmemiz o kadar da zor olmuyor. Emniyet müdürlüğünün yeni hazırlamış olduğu uygulama ile plakanıza arkadan yazılan araç sahibine kayıtlı ceza e-devlete kayıtlı cep telefonu numaranıza mesaj olarak gelmektedir. Ayrıca ev adresinize tebligat yapılmaktadır. Eğer evde değilseniz ikamet ettiğiniz muhtarlığa tebligat yapılmaktadır. Muhtarlığa yapılan tebligat sonrası 15 günlük erken ödeme süreniz başlamaktadır.

Ceza Muhtara tebliğ Edilmiş Ancak Haberim Yok

Araç plakanıza kesilen ceza öncelikle kısa mesaj olarak cep telefonunuza gelmektedir. Akabinde otomatik olarak araç ruhsatının kayıtlı olduğu e devlet kullanıcısının sistemine bu ceza işlenmektedir. Daha sonra ise plaka sahibinin ev adresine tebligat gelmektedir. Eğer kişi evde değil ise muhtara tebliğ edilmektedir. Eğer muhtara tebliğ edilen cezadan haberiniz olmazsa bile ceza için faiz işlemeye devam edecektir. Tebligat kanununa göre evrağınızı teslim almış sayılmaktasınızdır. İtiraz etseniz bile herhangi bir sonuç elde edemezsiniz. En doğru yol belirli periyotlarda e devletten trafik cezası sorgulama yapmaktır.

İnternetten Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğünün web sitesine giriş yapmalısınız. Ya da (www egm gov tr/sayfalar/trafik_sorgulari aspx) sitesine giriş yaptıktan sonra isim soyadı, tc kimlik no ve doğum yılını girerek açılan sayfada ceza sorgulama ya da ehliyete yazılan ceza sorgula kısmını tıklamanız gerekmektedir.

Diğer bir yol ise E-devlet üzerinden ceza sorgulama işlemidir.

e-devlet Trafik Cezası Sorgulamak

öncelikle e devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Daha sonra arama kısmına trafik cezası diye yazdıktan sonra plakaya yazılan ceza sorgulama kısmına tıklayın. Bu sistem sayesinde son 1 yıl içerisinde trafik cezanızın olup olmadığını görebilirsiniz.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Eğer trafik cezası yedi iseniz tüm banka şubeleleri, vergi daireleri, malmüdürlükleri, Ptt şubelerine ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca gelir idaresi başkanlığının internet sistemine kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.  Ayrıca 2018-2019 yılı cezaları için haberimizi okuyabilirsiniz.

Beyan ile Trafik Cezası Ödemek

Eğer trafik cezasını beklemeden ödeme yapmak istiyorsanız İnternet vergi Dairesine ceza tutanak seri numarası yeri, tarihi ve öğrenme tarihini girerek ödeme yapabilirsiniz. Tebliğ tarihi ise muhtardan aldığınız zarfın üzerinde muhtara teslim tarihidir. Yani muhtarın teslim aldığı tarih sizin ceza ödemeniz için gerekli zamanın başladığını gösterir.Trafik cezasını ödemezseniz her ay cezanın %5 i kadar  faiz ödeyeceğinizi unutmayalım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ