Güncel Finans ve Haberler

Yeni Evlenenlere Müjde… Devletten Çeyiz Parası Yardımı

Son günlerde gerek televizyonlarda gerekse de haberlerde sık sık duyduğumuz yeni evlenenlere çeyiz parası desteği konusunu duyuyoruz. Günümüzde evlenmek bir hayli masraflı. Düğün salonu tutmak, ev eşyası, takılar derken çok fazla bir harcama yapmaktayız.  Bu yüzden bu haber dikkatimizi çekmektedir. Televizyonlarda sık sık çeyiz parası haberlerini izledikçe sanki tüm herkes bu paradan faydalanacakmış kanısına varıyoruz. Bu maalesef doğru değil.

Kimler Çeyiz Parası Yardımından Faydalanabilir?

Öncelikle çeyiz parasının SGK tarafından verildiğini unutmayalım. Çeyiz parası almak için belli şartlar var.  Bu yardımdan faydalanmak için Anne veya babanızın vefat etmesi gerekmekte ve kız çocuğu olmak zorundasınız. Aksi takdirde anne ve babanız sağsa bu yardımdan faydalanamıyorsunuz. Bu şartları ayrıntılı olarak incelersek;

  • Kız çocuğu olmalısınız ve Annenizden veya babanızdan ölüm aylığı almak zorundasınız.
  • Eğer SGK lı bir işte çalışıyorsanız bu yardımdan faydalanamıyorsunuz.
  • Anne veya babanızdan ölüm aylığı alırken evlenmeniz gerekmektedir.
  • Eğer eşiniz vefat ettiyse ve tekrar evlenecekseniz bu yardımdan faydalanamazsınız.
  • Bu çeyiz Parası yardımını almanız için il veya ilçenizdeki Sosyal güvenlik Kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Kısaca özetlersek; Bu Çeyiz yardım Parasını almanız için anne ve babanızın vefat etmesi gerekmekte ve onlardan size bağlanan ölüm maaşının devamlı olması gerekmektedir. Eğer bu maaş kesilir yada çalışmaya başlarken evlenirseniz ne yazık ki bu yardımdan faydalanamayacaksınız.

Çeyiz Parası Yardımı Ne Kadar?

Çeyiz Parası Yardımı aslında babanızdan kalan maaş ile alakalıdır. Evlenmeden önce almış olduğunuz tutarın 24 ile çarpılmasıdır. Yani Babanızdan Kalan maaşın size düşen payının 2 yıllık ödemesini peşinen devlet size ödüyor anlamına gelmektedir. Ancak evlendikten sonra Babanızdan kalan maaş kesilir.

Çeyiz Parası Yardımı İle İlgili Bilmemiz Gereken Önemli Konular

Eğer Bu haberi yeni okuduysanız üzülmeyin. Eğer Çeyiz Parası Yardımını taşıyorsanız 5 yıla kadar bu yardımı talep edebiliyorsunuz.

Çeyiz parası aldıktan sonra 2 yıl içerisinde boşanırsanız çeyiz parası sizden geri talep edilmiyor ancak evlenme tarihinizden itibaren 2 yıl içerisinde babanızdan kalan maaştan faydalanamıyorsunuz.

Boşanma sonrası eğer eşinizden sağlık sigortasından faydalanamıyorsanız tekrar gelir tespit yaptırmanıza gerek yok. Devlet Maaş vermese de size sağlık sigortasından faydalandırmaya devam ediyor.

Çeyiz Parası Bir kerelik ödemedir. İkinci üçüncü kez yapılan evliliklerde çeyiz yardımı parasını alamıyorsunuz.

Eğer Çeyiz Yardım Parasını almadıysanız eşinizden boşanmanız dan itibaren bu maaş hemen bağlanır. Maaş almaya devam edersiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ