Güncel Finans ve Haberler

Ziraat Bankasından Çiftçiye Faizsiz Kredi

Gün geçtikçe tarımsal nüfus oldukça azalmaktadır. Her geçen gün artan maliyetler çiftçilerimizi artık tarım yapamaz hale getirmiştir. Köyden şehre göç oldukça artmıştır. Bu yüzden devletimiz tarımı desteklemek için Bakanlar Kurulu ile Ziraat Bankası ile anlaşma sağlamıştır. Artık uzun vadede faizsiz 100.000 TL ye kadar kredi verilmesi uygun görülmüştür.

Ziraat bankası Çiftçi Kredisi Neden Avantajlı?

Günümüzde tüketici kredi oranları %1.50 lere dayandı. Ayrıca en fazla 5 yıllık tüketici kredisi kullanabiliriz. Vade sayısı uzadıkça ödeyeceğimiz olan faiz oranı da artmaktadır. Bankadan kredi kullanılan kredi sonunda ödeyeceğimiz faiz oranı tarım sonunda elde edeceğimiz gelirin fazlasına denk gelmektedir. Ancak Ziraat bankası çiftçi kredisi hem uzun vadede yüksek miktarda kredi verir hemde faizsiz kredi vermektedir.

Faizsiz Çiftçi Kredisi Hangi Alanlara Verilir? Faizsiz Kredi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Kontrollü Örtüaltı Tarım

Bu krediden faydalanmak için ez az 1 dekar arazinizin olması gerekmektedir. Mutlaka Örtüaltı kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir.  Eğer en az 1 dekar araziniz varsa ve sera kurmak istiyorsanız  bağlı olduğunuz il veya ilçedeki Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

İlk defa sera kuracaksanız işletmenizin özlük bilgileri, sahip olduğunuz araziye ait teknik bilgiler ile birlikte Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne giderek Örtüaltı Kayıt sistemine kaydınız yapılır. Serada ne üretecek iseniz bunun sisteme işletilmesi sizin beyanınız üzerine yazılır.

Seraları Yenileme ve Modernizasyonu İçin Kredi

Ziraat Bankasının Düşük Faizli yatırım ve işletme kredisinden faydalanabilmeniz için tek parça ya da birden fazla sayıda olmak üzere toplamda en az 500 metrekare ve üzerinde seranızın olması ve halen bitkisel üretim yapmanız gerekmektedir.

Eğer en az 500 metrekare seranız varsa bu yerin her türlü teknik altyapısının daha iyi şartlara getirilmesi için kredi kullanabilirsiniz. Ancak seranızın örtüaltı tarım kaydında kayıtlı olması ve yapmak istediğiniz modernizasyonun proje haline getirilmesi gerekmektedir. Daha sonra Bakanlık bünyesindeki Gıda tarım ve Hayvancılık müdürlüğünden onay aldıktan sonra kredi için başvurabilirsiniz.

Seramı Nasıl Yenilersem Kredi Alabilirim?

 • Parça parça arazide bulunan seralarınızı tek çatı altına almak istediğinizde gerekli olan sera inşaa malzemeleri için
 • Eğer halen aktif halde seranız varsa; serada yetiştirilen ürün miktarı ve kalitesini arttırmak için gerekli ısıtma, soğutma, nemlendirme, sisleme, havalandırma, gölgeleme, sulama, yapay aydınlatma, gübreleme, tarımsal mücadele, hasat ve taşıma, topraksız bitki yetiştirme, karbondioksit gübrelemesi, bitkisel üretim atıklarının bertaraf ve geri dönüşüm sistemleri
 • Seranızı teknolojiye ayak uydurmak için bilgisayarlı sera sistemi kurmak

Seranızda yapmak istediğiniz modernizasyon çalışmasının izni kontrolü Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı, Ziraat Bankası ve TKK tarafından yapılır.

Yerli Tohum Fide Fidan Üretmek İçin Kredi

Bu krediden faydalanmak için öncelikle Tohumculuk Kuruluşu belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca kanunla belirtilen tamamen yerli olan tohum fidan üretimi yapmanız gerekmedir. Tohumculuk kanununa göre yerli olarak üretilecek ve destek alacak ürünler ise standart veya sertifikalı olarak tohum (hibrit tohum dahil), sebze fidesi, çilek fidesi, tohumluk patates, meyve fidanı, asma fidanı veya meyve/asma üretimi olmalıdır.

Yerli Tohum Fide Fidan ile Üretim İçin Kredi

Eğer ekeceğiniz ürünlerin tohumları yerli tohum ise düşük faizli kredi kullanabilirsiniz. Ancak tohumların mutlak suretle yerli tohum olduğuna dair sertifikasının bulunması gerekmektedir.

Süs Bitkisi Üretimi İçin Kredi

Bu krediyi kullanabilmek için süs bitkisinin dış mekân, iç mekân, kesme çiçek ve soğanlı yumrulu bitkiler, doğal çim bitkisi ve doğal rulo çim) ve süs bitkisi çoğaltım materyali (fidan, fide, çelik, soğan, yumru, doku kültürü, tohum ve benzeri) elde etmek amacıyla üretim yapan özel sektör yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşu olması ve/veya sözleşmeli üretim yapması gerekmektedir.

Ayrıca çiftçinin süs bitkisi üretici sertifikası bulunması gerekmektedir.

Organik Tarım Yapabilmek İçin Kredi

Öncelikle yaptığınız tarım mutlak suretle Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe uygun olmalıdır.  Organik tarımı teşvik için ürünü eken, toplayan, dağıtan pazarlayan tüm işletmelere kredi verilebilmektedir. Krediye başvururken OTBİS sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Üretim sonucunda düzenlediğiniz sertifika Banka ve TKK’ya ibraz edilir.

Yem Bitkisi Üretimi İçin Kredi

Adı üzerinde her türlü yem bitkileri yetiştirmek ve mera alanı oluşturmak için yapılabilecek tüm tarımsal faaliyetler için kullanılır. Ancak en az 10 dekar tarım arazisine ekim yapmanız gerekmektedir. Eğer köyünüz için mera yapmak için bu krediyi kullanacaksanız bu fikrinizi proje halinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün onayını almanız gerekmektedir.

Traktör Almak İçin Kredi

Eğer Traktör almak istiyorsanız yatırım kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu krediyi kullanabilmek için bitkisel üretim ya da hayvancılık yapıyor olmanızı ispatlamanız gerekmektedir. Ayrıca alacağınız traktör en fazla 8 yaşında olmalıdır.

Tarla Arazi Alımı İçin Kredi

Eğer farklı yerlerde ve parça parça araziniz varsa bunları tek parça haline getirebilmek için satın alınabilecek tarla veya parsel için kredi kullanılabilir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

 • Eğer Sera kurmak için kredi kullanacaksanız 100.000 TL ye kadar faizsiz çiftçi kredisi alabilirsiniz.
 • Eğer yaygın bitkisel üretim yapacaksanız 250.000 TL’ye kadar %50 faiz indirimli çiftçi kredisi
 • Eğer Yem Bitkiciliği yapacaksanız 100.000 TL’ye kadar faizsiz çiftçi kredisi
 • Yerli Sertifikalı Fide Üretimi yapacaksanız 100.000 TL ye kadar faizsiz çiftçi kredisi alabilirsiniz.
 • Yerli tohum ve fidan ekecekseniz 100.000 TL ye kadar faizsiz çiftçi kredisi alabilirsiniz.
 • Eğer süs bitkisi yetiştirecekseniz 100.000 TL’ye kadar %50 faiz indirimli çiftçi kredisi
 • Eğer seranızı yenileme ve modernizasyon yapmak istiyorsanız 100.000 TL ye kadar faizsiz çiftçi kredisi alabilirsiniz.
 • Traktör Almak için kredi kullanmak istiyorsanız 75.000 TL’ye kadar %50 indirimli kredi, eğer alacağınız traktör 75.000 TL’den fazla ise %25 oranında faiz indiriminden yararlanırsınız.
 • Tarla Alımında ise 100.000 TL’ye kadar %25 oranında faiz indiriminden yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisine Başvuru İçin Ne Gerekli?

Sıfır faizli kredi kullanabilmek için öncelikle yukarıda yazmış olduğumuz kredi çeşitlerinden birisine haiz olmanız gerekmektedir. Bu kredi Tarım Kooperatifleri, Ziraat bankası ve Gıda tarım ve Hayvancılık koordinesinde incelenecek ve onay verilecektir. Unutmayın. Bu kredinin amacı amatör ve bireysel olarak tarım yapan çiftçilerimizin birer işletmeye dönüşebilmesi amaçlanmaktadır.  Eğer şartlarınız uygun ise ziraat bankasına giderek size uygun olan krediye başvurabilirsiniz. Bu kredi 2020 yılının aralık ayına kadar geçerlidir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Fahri öncü dedi ki:

  25 bim tl ekipman kırradisine baş vurdum vermediler neymiş kredi kartı nı geç yatırmışım

 2. Hasan uysal dedi ki:

  Mrb lar ben 28 yaşında Ankara da yaşıyorum köye gidip hayvancılık yapmak istiyorum da bunun için kredi istiyorum

 3. mehmet dedi ki:

  sigortasi dosya masrafi derken bu yil enflasyununda yude 20 kabul edersek bu kredi yuzde 25 i gecer

BİR YORUM YAZ